Classes

  • Classes

    Welcome to our new class names.  They represent and celebrate our Cornish Heritage from the moorland tors in Year 3, rivers in Year 4, beaches in Year 5 and finally out to the headlands with lighthouses in Year 6.

    A big thank you to Mr. Cowd for designing the amazing logos for each class.

  • Year 3 - Kilmar

    Year 3

    Teacher:  Mrs. Victoria Marks

    TA: Mrs. Hayley Felley, Mrs. Pam Head

  • Year 3 - Tregarrick

    Year 3

    Teacher:  Mr. Alan Smith

    TA: Miss Julie-Anne Still

     

  • Year 3 - Trewortha

    Year 3

    Teacher:  Miss. Georgie Hendy

    TA: Mrs. Penny Payn

  • Year 3 - Bearah

    Year 3

    Teacher:  Mrs. Rachel Nicholson and Mrs. Kate Hepplewhite

    TA: Mrs. Pam Chadwick and Mrs. Shirley Bawden

  • Year 4 - Fowey

    Year 4

    Teacher:  Mr. Daniel Tamblyn

    TA: Mrs. Fran. Wells and Mrs. Sarah Doherty

  • Year 4 - Ottery

    Year 4

    Teacher:  Miss Jenna Margetts

    TA: Mrs. Samantha Church, Mrs. Nancy Penney

  • Year 4 - Lynher

    Year 4

    Teacher:  Miss Verity Pope/Mrs. Natasha Pasmore

    TA: Mrs. S. Newbury

  • Year 4 - Tamar

    Year 4

    Teacher: Mr. Lewis Webb

    TA:  Mrs. T. Prescott and Mrs. Cath Thomson

  • Year 5 - Fistral

    Year 5

    Teacher:  Mrs. Naomi Lee

    TA: Mrs. Julie Parry

     

  • Year 5 - Polzeath

    Year 5

    Teacher:  Mr. Thomas James

    TA: Mrs. Faye Hutchings

  • Year 5 - Sennen

    Year 5

    Teacher:  Miss Sophie Tullett

    TA: Mrs. T. Westlake

     

     

  • Year 5 - Treyarnon

    Year 5

    Teacher:  Mr. Matthew Davey

    TA: Mrs. Louise Battersby

  • Year 6 - Godrevy

    Year 6

    Teacher:  Mr. Mike Nicholson

    TA:  Mrs. Sally Maynard

  • Year 6 - Trevose

    Year 6

    Teacher:  Mrs. Rachel Nicholson

    TA: Mrs. Samantha Neighbour

  • Year 6 - Lizard

    Year 6

    Teacher:  Mr. Richard Long

    TA: Mrs. Julia Hudson-Rose

  • Year 6 - Pendeen

    Year 6

    Teacher:  Mr. Grant Walker

    TA: Ms. Kathryn Aldridge